Dalmierze golfowe to urządzenia, które mierzą odległość poprzez wysłanie promienia lasera w kierunku obiektu (na przykład flagi w dołku golfowym) i zmierzeniu czasu, po jakim odbity promień wróci do nadawcy.

Brzmi to prosto, jednak dalmierz golfowy stał się jednym z podstawowych narzędzi używanych na polu golfowym przez zawodników na wszystkich etapach zaawansowania. 

Urządzenie pozwala nam precyzyjnie określić dystans do interesującego nas obiektu, niezależnie czy jest to flaga, bunkier, woda, drzewo czy jakikolwiek inny obiekt na polu.

Jak używać dalmierz golfowy? 

Używanie dalmierza golfowego, znacząco poprawia też tempo gry, co jak wszyscy wiemy, jest zbawienne w skutkach dla wszystkich - zarówno użytkowników, jak i zarządzających polami golfowymi.

Dzięki dalmierzowi golfowemu proces oceny odległości, a co za tym idzie wyboru odpowiedniego kija golfowego, jest skrócony do zaledwie kilku, może kilkunastu sekund. 

Nie wspominając nawet o tym, że wyeliminowanie „zgadywania” dystansu z gry i bycie pewnym odległości, eliminuje niepewność z tego aspektu gry, przez co sprawia, że mamy jedną rzecz mniej do roztrząsania stojąc nad piłką golfową. Każdy golfista wie jakie to ważne. 

Wróćmy jeszcze na chwilę do wyboru odpowiedniego kija golfowego. Szczególnie na początku przygody z golfem, ale nierzadko również w przypadku doświadczonych golfistów, zdarza się, że ciężko jest „na oko” ocenić odległość do jakiegoś obiektu na polu. Co za tym idzie, wybór kija golfowego odpowiedniego do danego strzału bez pomocy dalmierza golfowego, jest w zasadzie niemożliwy. Iron? Hybryda? A może Fairway Wood? Nie musimy zgadywać. Wystarczy wyciągnąć z torby dalmierz golfowy i za naciśnięciem przycisku, niemal jak za dotknięciem magicznej różdżki znamy dokładną odległość do flagi, czy innego punktu na polu, a wybór kija golfowego przestaje nastręczać trudności. 

Jakby tego było mało, bardziej zaawansowane modele, mierzą różnice poziomów między golfistą a celem, a niektóre nawet przeliczają jak wpływa ona na całkowitą odległość, którą będzie musiała pokonać piłka. Należy jednak pamiętać, że używanie tych ostatnich funkcji jest zabronione w grze turniejowej, oraz zawodowej rywalizacji sportowej.

Dalmierze laserowe – dokładność i precyzja?

Istnieje jeszcze jeden rodzaj urządzeń, które działają, korzystając z połączenia z satelitami GPS i na ich podstawie oceniają odległość do celu. 

Przyjmują formę samodzielnych urządzeń, zegarków, a nawet aplikacji w telefonach i chociaż są szybsze w użyciu i często mniejsze i lżejsze, trzeba zaznaczyć, że są mniej dokładne. Podczas kiedy dalmierze laserowe są dokładne niemal co do centymetrów, dla tych opartych na sygnałach satelitarnych, mówi się o dokładności około 5m.

Kolejnym minusem jest to, że urządzenia bazujące na sygnałach GPS mają zapisane na ogół, gdzie jest początek, środek i koniec greenu, ale nie są w stanie wskazać odległości do flagi/dołka, ponieważ ta, jak wiemy, zmienia pozycję. To w dużym stopniu wpływa na mniejszą dokładność tych urządzeń. Ponieważ jednak ten segment rynku dalmierzy golfowych rozwija się dynamicznie, możliwe, że za jakiś czas będzie konkurował z dalmierzem laserowymi, również dokładnością.

Obecnie jednak „tradycyjne” dalmierze laserowe, pozostają jedną z podstawowych pomocy każdego golfisty.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych