Gra w golfa to znakomita rozrywka dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Aby dobrze grać w golfa, należy mieć wysokie umiejętności fizyczne i talent do gry. Wbrew pozorom golf jest sportem bardzo wymagającym, w którym należy nieustannie się rozwijać. Ważnym aspektem grania jest także przestrzeganie poszczególnych zasad wyróżnionych w regulaminie. Reguły grania w golfa obejmują kilkadziesiąt zasad, które regulują oraz ułatwiają przebieg rozgrywek. W regulaminie sportu golfowego określa się zasady dotyczące m.in. odpowiedniego zachowania gracza na polu golfowym czy procedur związanych z samą rozgrywką.

Część reguł dotyczy także kwestii związanych ze sprzętem gracza. Jak się okazuje, każdy grający musi używać jedynie zatwierdzonych kijów oraz piłek. Zawodnicy posiadają także limity dotyczące liczby kijów podczas gry. Co warto wiedzieć o kijach golfowych i w jaki sposób dobrać je do indywidualnych preferencji?

Czas na golf, czyli wyjątkowy sport dla aktywnych

Golf to sport uważany za niezwykle prostą i przyjemną formę aktywności, także dla dzieci. Pod względem skomplikowania zasad jest on dosyć trudny, jednak po krótkim szkoleniu można szybko, bezpiecznie i poprawnie używać kijów golfowych na polu. Mogłoby się wydawać, że uderzanie niewielkiej piłki jest czynnością prostą, a technika skutecznego jej kierowania jest niezwykle łatwa w opanowaniu. Większość osób, które postanowiły spróbować swoich sił na polu golfowym, bardzo szybko dochodzi do wniosku, że sport ten jest bardzo wymagający.

Pod względem możliwości rozwoju i zdobywanych osiągnięć może być śmiało porównany z tenisem ziemnym. Tylko nielicznym osobom udało się przez wiele lat utrzymać swój poziom na światowym poziomie. To dowód na to, że ten sport wymaga wielogodzinnych, systematycznych treningów i mozolnej pracy – aby dojść na sam szczyt. Golf to jednak znakomita rozrywka także dla amatorów i szansa na ciekawą przygodę dla miłośników aktywności fizycznej. Przyjemność związana z ruchem na świeżym powietrzu i koniecznością przesuwania piłeczki coraz bliżej celu jest dla wielu graczy bardzo satysfakcjonująca. Wie o tym każdy, kto choć raz spróbował swoich sił w tym sporcie.

Kij golfowy – dlaczego ważny jest odpowiedni dobór produktów i akcesoriów?

Zgodnie z przyjętymi zasadami gracz może korzystać jedynie ze zweryfikowanych i dopuszczonych kijów. Chodzi przede wszystkim o to, aby stosować ustandaryzowaną formę kija. W przypadku dopuszczenia odstępstw gracze mieliby możliwość modyfikowania kijów golfowych i np. zwiększania precyzji uderzenia. Każdy kij musi spełniać określone wymagania, dlatego też powinien pochodzić z zaufanego źródła. W sklepach oferujących profesjonalny sklep golfowy, warto wybierać oryginalne i sprawdzone produkty, w przypadku których użytkownicy mogą mieć pewność co do ich regulaminowości i dużej wytrzymałości. Kije mogą, w konsekwencji różnych sytuacji na polu, ulegać uszkodzeniom.

Wówczas, w zależności od etapu rozgrywki, dopuszczalna jest kontynuacja gry uszkodzonym kijem. Gracz korzystający z dopuszczonego, ale uszkodzonego kija może dużo stracić. Regulamin dopuszcza możliwość naprawiania kija, jednakże czynność ta nie może być wykonywana w sposób nadmiernie opóźniający rozgrywkę. Korzystanie z niezweryfikowanych i niepewnych kijów grozi zatem stresem i pośpiechem – odczuciami absolutnie negatywnymi w kontekście prowadzenia skutecznej gry.

Kije golfowe – wybór z różnych kategorii

W swojej torbie golfista może posiadać maksymalnie 14 kijów golfowych. To kolejna z zasad dotyczących gry, która musi być przestrzegana przez użytkowników. Z tego też powodu kije do golfa muszą być konkretnie dopasowane do umiejętności gracza i kategorii gry. W zależności od etapu rozgrywki używa się kijów o różnej specyfikacji. Choć wydawałoby się, że 14 kijów to całkiem duża liczba, która pozwoli na bezpieczną rozgrywkę, to nie zawsze tak jest.

Jak już wspominaliśmy, kij golfowy może ulec uszkodzeniu podczas gry, przez co wykonywanie dalszych uderzeń będzie niemożliwe. Istnieją różne kategorie kijów do golfa – profesjonalny zestaw golfowy musi zawierać przynajmniej 3 rodzaje kijów, z którymi golfista udaje się na pole. Należy pamiętać również o tym, że poszczególne akcesoria są zwykle dopasowane do stylu gry golfisty. Biorąc pod uwagę wszystkie te zależności, 14 kijów w torbie grającego nie jest żadną przesadą.

Z jakich rodzajów kijów składają się pełne zestawy?

Każdy kij składa się z trzech części: główki, shaftu i gripu. Główka może mieć różne nachylenie określane jako loft, dzięki czemu golfista może nadać piłce odpowiedni tor lotu. Poszczególne produkty dostępne w sklepach golfowych różnią się przede wszystkim wagą i jakością wykonania, a także ceną. 

Profesjonalne kije golfowe użytkowane przez znakomitych graczy mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych - te jednak zwykle wybierane są przez profesjonalistów, przed którymi gra w golfa nie ma już żadnych tajemnic. To doskonały moment, aby przypomnieć, że kije golfowe można podzielić ze względu na spełnianą funkcję.

  • Pierwszym rodzajem jest putter, czyli kij określany narzędziem do najbardziej precyzyjnych zadań. Wykorzystywany jest on na ostatnim etapie gry. Putter wykorzystuje się w celu wtoczenia piłeczki po greenie wprost do dołka. Producenci stosują w putterach różnego rodzaju rozwiązania, które mają zwiększyć wygodę i precyzję wykonywanych puttów. Tego rodzaju kij musi mieć równą powierzchnię, która pozwala na uzyskanie powtarzalności bez względu na to, z którym miejscem na główce zetknie się piłka.
  • Drugim rodzajem kijów golfowych jest żelazo tzw. iron, którego podtypem jest wedge. To ciężki kij, który służy do wykonywania precyzyjnych zagrań ze zróżnicowanych powierzchni. Wedge stosuje się zaś do wydobywania piłki z trudnych terenów, np. piachu oraz do innych krótszych uderzeń. Oznaczane są najczęściej numerami od 2 do 9. Pierwotnie tego typu kije wykonywano z żelaza, skąd też zaczerpnięto nazwę tego rodzaju kija. Współcześnie najczęściej tworzy się je ze stali i grafitu.
  • Trzeci rodzaj kijów to woody, w których osobną kategorią są drivery. Driver to największy i bardzo lekki kij do wykonywania zagrań z tee. Wykorzystywane są one przede wszystkim na samym początku rozgrywki, gdy piłkę należy posłać na jak najdalszą odległość. Kije w typie wood wykonywane były niegdyś z drewna, dzięki czemu były bardzo lekkie, ale niestety ulegały bardzo często złamaniom. Obecnie stosuje się już znacznie trwalsze materiały, np. tytan. Woody są długimi kijami, a ich waga całkowita jest niższa niż w przypadku ironów. Służą także do wykonywania długich zagrań z podłoża trawiastego, nie tylko do wybijania piłki z tee. Liczbowe oznaczenia kijów wskazują na stopień nachylenia główki.

Pewnego rodzaju nowość stanowią hybrydy, czyli kije posiadające łączone cechy z kilku rodzajów, np. wood i iron. Pozwalają one na znakomite kontrolowanie długości lotu piłki oraz posłanie jej tam, gdzie zakłada strategia rozgrywki.

Wybierz kij golfowy dla początkujących

Golfista powinien posiadać kilka rodzajów kijów w swoim asortymencie, aby być przygotowanym do skutecznego uderzenia piłki w zależności od sytuacji na polu. Kompletowanie zestawu gracza nie musi polegać jednak na hurtowym wykupywaniu ze sklepu sportowego kijów typu iron, driver i putter o różnej charakterystyce i oznaczeniach. Na początku warto zainwestować w zaledwie kilka kijów – na pewno będzie to dużą pomocą w zakresie określenia, czy ten sport w ogóle jest dla nas.

Dla początkujących graczy dobrą wskazówką jest wybranie kijów w typie iron skomponowanych z grafitowych lub stalowych shaftów – charakteryzują się one bardzo dużą trwałością, są wygodne w grze i można się na nich znakomicie uczyć. Nieodzownym elementem zestawu golfisty będzie również kij do krótkiej gry i putter do precyzyjnego dobijania piłki.

Gdzie kupić kij golfowy – czy marka się liczy?

Duży wybór kijów do golfa (i innych produktów pomocnych w kontekście uprawiania tego sportu) znajduje się w ofercie naszego sklepu internetowego. Fanatycy rozgrywek golfowych mogą wybierać sprzęt i akcesoria pochodzące zarówno od znanych na całym świecie, jak i zupełnie niszowych producentów.

Dodatkowo nasze kije golfowe można bardzo łatwo sortować pod kątem ich przydatności. Wystarczy wybrać opcję filtry i dokonać wyróżnienia odpowiednich cech, takich jak: płeć, cena, producent czy rozmiar. Opcja ta dotyczy zarówno kijów golfowych, jak i rękawiczek czy akcesoriów. Kolejną zaletą zakupów w naszym sklepie internetowym jest możliwość sprawdzenia, czy wybrany towar dostępny jest również w od ręki w sklepie. Możliwość dostania produktu “od ręki” oraz przyjrzenie mu się na własne oczy to dla wielu osób olbrzymie udogodnienie, a także możliwość uniknięcia ewentualnego zwrotu.

Golf to wciągający sport, który potrafi stać się życiową pasją. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika, dobre umiejętności, nieustanny trening i... odpowiedni zestaw kijów do gry.

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych