Czym jest gapping

Czym jest gapping i dlaczego jest taki ważny, czyli jak sprawić by każdy kij w torbie był użyteczny.

Każdy golfista jest w dzisiejszych czasach narażony na pokusę wybrania kijów które obiecują maksymalizację dystansu. W praktyce okazuje się że dużo rozważniej jest skupić się na różnicy dystansu osiąganego poszczególnymi kijami. Tym właśnie zajmuje się  tak zwany „distance gapping”. Jest to jeden z najbardziej niedocenianych aspektów podczas optymalizacji sprzętu golfowego, mający jednocześnie ogromny wpływ na wydajność gracza i jego możliwość osiągnięcia jak najlepszego wyniku.

Nie ma jednej odpowiedzi na nasuwające się odrazu pytanie - jaka powinna być optymalna odległość „między kijami”?

Jest to w największym stopniu zależne od prędkości główki generowanej przez danego gracza. Można bezpiecznie założyć, że co do zasady, gracze machający kijem nieco wolniej mogą mieć 6-8m przerwę (gap), podczas kiedy ci generujący największe prędkości, nierzadko nawet 13m.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy podkreślić kiedy rozmawiamy o gappingu, jest to, że optymalizacja zestawu pod kątem odległości nie jest równoznaczna z jej maksymalizacją dla każdego kija golfowego.

Chyba każdy golfista jest świadomy wagi wiedzy, na jaką odległość gra każdym kijem i pewności, że dystanse „między kijami” są powtarzalne.  Mimo to, 90% golfistów ma w swojej torbie golfowej conajmniej 2 kije, którymi grają na praktycznie tę samą odległość.

  1. Wstępne pomiary:

Podczas wykonywanej optymalizacji w każdym kiju jest sprawdzany loft i lie, co ułatwia diagnozę problemów, na które możemy natrafić dalej w czasie trwania gappingu. 

  1. Test

Następnie przechodzimy do fazy testowania, kiedy golfista uderza określoną ilość strzałów wszystkimi kijami. Odległości i dyspersja są analizowane, z uwzględnieniem kątów lądowania piłki, maksymalnych wysokości lotu i w miarę potrzeb innych parametrów.

  1. Wprowadzenie poprawek

Dane z poprzedniego etapu procesu, pozwalają nam ustalić zakres modyfikacji dzięki którym jesteśmy w stanie wypracować optymalne odległości „między kijami” przez cały set.

  1. Powtórzenie pomiarów

Po wykonaniu tych modyfikacji, jeszcze raz sprawdzamy wszystkie kije, aby upewnić się, że założone zmiany zostały prawidłowo przeprowadzone.

  1. Raport

Na koniec, golfista otrzymuje raport z sesji, gdzie wyszczególnione są parametry kijów zarówno przed, jak po zmianach. Jeżeli zajdzie potrzeba zasugerujemy również zmiany w tak zwanym set makeup (układzie kijów w  aspekcie podziału woody/hybrydy/żelaza/wedge), które mogłyby okazać się korzystne.

To pozwoli zyskać na polu pewność, że golfista trzyma w ręce właściwy kij.

Produkt dodany do ulubionych