Wszystko, co trzeba wiedzieć o grze w golfa

Gra w golfa to wyjątkowy rodzaj dyscypliny sportowej, w której obowiązują ściśle określone reguły. Dodatkowo konieczna jest także znajomość etykiety i zasad, bez których rozpoczęcie rozgrywek na polu golfowym nie byłoby możliwe. To coś więcej niż wyrafinowana gra w pięknej, zielonej scenerii. Często zdarza się, że konkretne pole golfowe jest bardzo wymagające, przez co zobowiązuje graczy do olbrzymiego skupienia i zaangażowania - szczególnie przy pierwszych uderzeniach.

Osiąganie dobrych wyników możliwe jest nie tylko dzięki poprawnej technice, ale też doskonałej kondycji i strategii. Przyda się również odrobina cierpliwości i wytrwałości! Jednak mimo to gra w golf na każdym kroku przyciąga kolejnych śmiałków, którzy chcieliby spróbować swoich sił na polu. Na czym polega ta gra? Golf to doskonała propozycja m.in. dla osób, które nie najlepiej czują się w sportach drużynowych. Zapraszamy do artykułu.

Najważniejsze zasady gry w golfa

golf gra

Na początku warto wspomnieć, że to właśnie pole golfowe jest główną areną zmagań, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych graczy. Rozgrywki opierają się bowiem na pokonaniu trawiastego terenu, na który zwykle składa się 18 dołków, czyli otworów w ziemi, do których docelowo ma trafić piłka golfowa. Niekiedy spotkać można także pola golfowe liczące zaledwie 9 dołków. Jednak mianem dołka określana jest również odległość między miejscem startu, gdzie umieszczona jest piłka, czyli tzw. tee box, a dołkiem w ziemi, który znajduje się na obszarze gładko ściętej trawy putting green. Po pierwszym uderzeniu piłka powinna znaleźć się na pasie gładko ściętej trawy - fairway lub w bliskiej odległości. Po wykonanym uderzeniu zawodnik musi przejść do miejsca, w którym zatrzymała się piłka, gdzie wykonany będzie kolejny ruch. Czynności te powtarzane są do momentu umieszczenia piłeczki na greenach, na których piłka toczona jest do dołka. Głównym celem gry w golfa jest oczywiście trafienie piłeczki przy możliwie jak najmniejszej liczbie uderzeń. Niezwykle ważne jest również to, że każdy dołek ma określone tzw. "par", czyli ilość uderzeń wymagana dla konkretnego dołka.

Już teraz możemy zapewnić, że emocje na polu golfowym w niektórych przypadkach dosłownie sięgają zenitu. Często słyszy się też, że to właśnie golf jest jednym z najtrudniejszych sportów na świecie. Jednak o tym najlepiej przekonać się na własnej skórze. Z odpowiednia piłką, kijami golfowymi i właściwym nastawieniem nie ma rzeczy niemożliwych.

Gra golf nie tylko na profesjonalistów

Jak wspominaliśmy, oprócz znajomości zasad obowiązujących na polu golfowym, ważnym elementem jest również znajomość etykiety. Dotyczy to głównie niektórych zachowań, które są wymagane podczas gry. Poznanie podstawowych zasad golfowego savoir-vivre to absolutna podstawa, która muszą być przestrzegana zarówno przez osoby początkujące, jak i profesjonalistów. Jednym z takich elementów jest zachowanie całkowitej ciszy w momencie, gdy drugi gracz oddaje ruch. Ponadto niemile widziane są także wszelkie próby oszustwa, a także zmiany w godzinach turnieju lub niestawienie się w umówionym miejscu. Dzięki temu, że miłośnicy tego sportu mogą wybierać spośród różnych pól golfowych, to znalezienie dogodnego terenu dla graczy nie powinno stanowić zbyt dużego problemu.

Od czego zacząć grę w golfa?

gra w golfa - odzież golfowa

Wiele osób, które w golfie stawia swoje pierwsze kroki, zastanawia się, czy posiadanie profesjonalnego stroju golfowego jest wymogiem. W przypadku osób początkujących nie jest to koniecznością, ale warto wyposażyć się w kilka niezbędnych elementów, które w znaczącym stopniu wpływają również na komfort gry. Jednym z nich może być golfowa, ponieważ - jak wiadomo - golf rozgrywany jest na otwartych terenach, a pogoda potrafi być czasami bardzo kapryśna i nieprzewidywalna.

Mimo że być może zabrzmi to dość banalnie, to na pozytywne odczucia podczas gry spory wpływ mają również rękawiczki golfowe, które wpływają na pewność, z jaką chwytany jest kij. Do tej pory wydawało Ci się, że gracze przed pierwszą wizytą na polu golfowym wydają fortunę na odzież? To zależy oczywiście od stopnia zaawansowania. Etykieta podkreśla, że strój golfisty powinien być przede wszystkim schludny. Niepożądane są również dresy czy koszulki bez kołnierzyka. Podczas wyboru butów należy postawić przede wszystkim na wygodę, a także to by nie ślizgały się po murawie. To wszystko.

Zaliczaj wszystkie dołki z odpowiednimi kijami

ile kosztuje gra w golfa - kije golfowe

Zanim odwiedzisz swoje pierwsze pole golfowe, nie zapomnij również o... kijach. W związku z tym, że ich wybór jest naprawdę szeroki, to z łatwością można się w tym wszystkim pogubić. Nieprzypadkowo to właśnie te akcesoria golfowe nazywane są również atrybutami golfisty z prawdziwego zdarzenia. Kije muszą mieć odpowiednie parametry, a także być wykonane z właściwych materiałów - tym sposobem mogą znacząco wpłynąć na komfort gry i skuteczność uderzenia. Tutaj wyróżniamy 4 rodzaje, czyli woody (początkowo drewniane kije, dziś zastąpione metalami oraz carbonem), irony (żelaza), wedge, a także putter.

Tradycyjnie piłki po oddaniu uderzenia pokonują od kilku do nawet kilkuset metrów. Dodatkowo zdecydowana większość odległości odbywa się oczywiście w powietrzu. Gdy gracz nieodpowiednio uderzy piłkę, ta może wylądować w krzakach, jeziorze lub zakopać się w piasku. Oznacza to więc, że oprócz odpowiedniej jakości kijów i techniki, konieczne jest również uwzględnienie ukształtowania terenu czy warunków pogodowych. Graj zgodnie z zasadami i przyjętą etykietą i zaangażowaniem - to bez wątpienia klucz do golfowego sukcesu!

Uderzenie ma znaczenie. Jakie piłki wybrać, aby grać jak profesjonalista?

Jak widać, wybór piłek golfowych również nie powinien być tu kwestią przypadku. Te mogą być miękkie lub twarde. Gracz, który odwiedza pole golfowe po raz pierwszy, powinien wybrać możliwie jak najbardziej miękką piłkę, która w większym stopniu wybacza wszelkie błędy i potknięcia.

Zastanawiasz się, dlaczego to właśnie golf warto wybrać spośród wszystkich innych gier i dyscyplin sportowych? Bez wątpienia doskonale poczują się tu gracze, którzy wolą unikać rozgrywek drużynowych. Dodatkowo to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, gdzie jednocześnie możliwa będzie nauka cierpliwości, wytrwałości i pokory. Podczas gry w golfa konieczne jest bowiem pełne skupienie i zaangażowanie.

Początki mogą być trudne, ale praktyka czyni mistrza. Z czasem sport ten zacznie przynosić olbrzymią dawkę satysfakcji! Wiele osób poszukuje również odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje gra w golfa. Godzina gry uzależniona jest przede wszystkim od tego, jakie pole golfowe wybierzesz. Dane cenowe są bardzo zróżnicowane i wahają się w granicach 20-300 złotych (w zależności od tego czy jest to driving range, practice area, pole 9 dołkowe czy pełnowymiarowe 18 dołkowe pole golfowe typu championship). Runda trwa zwykle około 3-4 godzin.

Gra w golfa jest jednak silnie uzależniająca. Jest to przede wszystkim sport pełen wyzwań, silnych emocji, a także nieustannej strategii, która może okazać się niezwykle pomocna w drodze na sam szczyt.

Produkt dodany do ulubionych